BG-HALF-LIFE
BG-HALF-LIFE

BG-HALF-LIFE

Българският Half Life портал
 
PortalPortal  ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  
Присъединете се към нас в Discord или в групата ни във ФБ HL-BG Community
BG-SMURFA-VRATSA-Bat-Man Vs Iron-Man
Визита от други Държави
Flag Counter
Вече може да ни откриете и във социалните мрежи.

Share

PHP Програмиране

Предишната тема Следващата тема Go down
АвторСъобщение
Neytiri
VIP
VIP
avatar


Брой мнения : 2038
Дата на регистрация : 05.10.2015

PHP Програмиране Empty
ПисанеЗаглавие: PHP Програмиране PHP Програмиране EmptyЧет 12 Май 2016, 14:06

PHP програмиране

=============================================================
Обектно ориентиране PHP
Върнете се в началото Go down
https://smurfa.bulgarianforum.net/ https://www.facebook.com//smurfavratsa
Neytiri
VIP
VIP
avatar


Брой мнения : 2038
Дата на регистрация : 05.10.2015

PHP Програмиране Empty
ПисанеЗаглавие: Re: PHP Програмиране PHP Програмиране EmptyЧет 12 Май 2016, 15:27

Какво означава PHP?

PHP е съкращение от Hypertext Preprocessor. За разлика от HTML или JavaScript, които се изпълняват при потребителя, PHP не е така. Изпълнението на вашите PHP кодове става на сървър, без потребителя да разбере че нещо се случва, като на него в повечето случаи му се предоставя HTML.

Защо PHP?

Защо PHP е труден за отговаряне въпрос тъй като всеки решава сам методите и езиците, на които ще програмира, но с PHP лесно ще разширите своите HTML страници и ще им вдъхнете “живот”. Също така почти всички популярни системи за управление на съдържанието(CMS системи) са написани на PHP и ако искате да ги разширявате, променяте или просто да създавате теми ще са ви нужни познания по въпросния език. А ако вече имате познания по програмиране Perl, C#, ASP.NET, C / C++ или който и да е друг език ще ви е много по лесно тъй като с PHP много си приличат.

Какво ще ми трябва?

За да започнете да програмирате на PHP ще се нуждаете от:
Apache
MySQL
PHP
Браузър
Текстов редактор (Notepad++ например)
За да се снабдите с Apache, MySQL и PHP, най лесно ще е да инсталирате някой готов пакет съдържащ всичките в едно, като WAMP Server(съкращение от Windows-Apache-MySQL-PHP) – [You must be registered and logged in to see this link.] ако използвате Windows или MAMP(Mac-Apache-MySQL-PHP) - [You must be registered and logged in to see this link.] ако сте под Mac. Друг начин да тествате своите PHP кодове, е да ги разположите на онлайн платен или безплатен сървър.

Инсталиране на WAMP

Повече за WAMP можете да научите от нашия урок - Инсталиране и работа с Wamp Server.

Създаване на PHP файл

Стига общи приказки. Нека започнем с разглеждането на самия PHP. Първото което трябва да направите както разбрахте вече, може би, е да инсталирате WAMP или MAMP. След  като сте направили това, можете да създадете своят първи PHP файл. Отворете своят редактор и направете нов документ. Запазете документа в папка на сървъра си с разширение .php, за разлика от обикновените html файлове с разширение .html/.htm. Тоест ако вашият файл се казва index, запазете го като index.php.

Основи

Всеки php код трябва да e ограден с инструкции за начало и край на кода. Тоест трябва да започва с <?php и да завършва с ?> като съществува и съкратен вариант, който е  <? … ?> .
Пример:
<?php

Вашият код тук.

?>
Ако искате да вмъкнете php код в html можете да го направите много лесно. Ето един пример, който илюстрира това:
<html>
<head>
<title><?php echo "Заглавие на страницата";  ?></title>
</head>
<body>
<?php echo "<p>Здравей, свят!</p>"; ?>
</body>
</html>
В горният ред код, всичко, което правим е да инструктираме сървъра да изведе текста “Здравей, свят!” като параграф т.е. в отварящ <p> и затварящ </p> таг и да покаже заглавието на страницата.  За извеждане на съдържание сме използвали операторът echo, като съществуват и други като print например, а с die(“Някакъв текст!”); , можете да изведете текст и незабавно да прекратите всички останали по-нататъшни действия. Забележете, че за разлика от първия пример, тук всичко е на един ред т.е. за php няма значение дали ще започнете кода на нов ред или на същия с едно празно пространство. Също така, обърнете внимание, че в един html документ можете да добавите колкото си искате пъти php код, на различни места.
Друга особеност в PHP, както и при повечето по-известни езици за програмиране, е че всеки ред код трябва да завършва с точка и запетая (Wink.
За разлика от html, който може да пренебрегне изпуснат затварящ таг, php не може и при всяка синтактична грешка изпълнението на кода ще бъде прекратявано. Затова е добре да внимавате със синтаксиса.

Създаване и използване на променливи

Сега нека разгледаме друга основна и важна част от програмирането, каквато са променливите. За разлика от повечето езици за програмиране, които искат деклариране на променливата преди нейното използване, в PHP това не е нужно. За да създадете променлива, всичко, което трябва да направите е да сложите знака за долар преди името и, без да се налага да указвате от какъв тип е тя.
Въпреки всичко променливите трябва да отговарят на определени условия. И те са:
не може да започва с цифра
може да съдържа цифра
може да съдържа подчертаващо тире
не трябва да съдържа специални знаци
Ето и един пример:
<?php
$myvar = "Някакъв текст.";
echo $myvar;
?>
Това, което правим в горния код, е да си създадем една променлива с име myvar и стойност – “Някакъв текст” и да изведем съдържанието и с вече познатият оператор echo.
При извеждане на съдържанието на променлива можем да я свържем с друг текст и да ги покажем заедно. Това става много лесно и е нужна единствено точка между тях. Ето и пример:
<?php
$myvar = "Някакъв текст...";
echo $myvar . "... свързан с друг текст.";
?>

Коментари

Във всеки код е хубаво да присъстват коментари. Те правят кода по-четлив и разбираем. Коментарите в php се добавят както в почти всички останали езици за програмиране. Има три начина.
Първият и най-често използван е в началото на всеки ред да се поставят две наклонени черти (//). Вторият начин е пред всеки нов ред с коментар да се поставя знакът диез (#), а третият начин е за коментари, разположени на повече от един ред. В началото се поставя знакът /* , а в края */. Ето пример, за да разберете по-добре какво имам предвид:
<?php
// Това е коментар на един ред
# Това е друг коментар на един ред
/* Това е коментар,
който можем да разположим
на колкото си искаме редове */
?>

Извеждане на HTML код с PHP

Както може би забелязахте от първите примери, с помощта на php можем да изведем и чист html код. Във втория пример от този урок ние изведохме текст в <p> тагове. Същото можете да направите с всеки един друг таг, който пожелаете като например <span>, <div>, <b>, <i>, <strong> и т.н. Тази информация също ще илюстрираме с пример:
<?php
echo "<strong>Това е удебелен текст</strong>";
// Можете да изведете и текстове поле, бутон или каквото друго пожелаете
echo '<label> Потребителско име:</label><input type="text" name="username" />';
?>

Създаване на функции

Функциите в PHP приличат много на в по-познатите езици за програмиране. Синтаксиса на една PHP функция е следния:
function име-на-функцията($параметри)
{
…съдържание на функцията
}
Ако искаме например да си направим функция, която събира и извежда сумата на две числа тя ще изглежда по следния начин:
<?php
function add($number1, $number2)
{
$total = $number1 + $number2;
echo "Сумата на числата е: " . $total;
}

// За да заработи нашата функция трябва да я извикаме с някакви числа
add(3, 25); // Това ще изведе "Сумата на числата е: 28"
?>
Към нашата функция сме добавили два параметъра – първото число и второто число. В тялото на самата функция си създаваме нова променлива със стойност сбора на двете числа. След това с помощта на echo и малко поясняващ текст извеждаме сбора им. В едно истинско приложение тези стойности могат да бъдат взети от текстови полета и изведени на потребителя.
Може би това ще е всичко от този урок по PHP. Предполагам е бил полезен на всички, които тъкмо са започнали да се занимават с този език и се чудят какво да правят. Урокът трябваше да е кратък, но все пак стана доста дълъг, надявам се че сте имали търпение и сте го разгледали.
Върнете се в началото Go down
https://smurfa.bulgarianforum.net/ https://www.facebook.com//smurfavratsa
PHP Програмиране
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» CRN++ – нов програмен език за програмиране на биохимичните реакции
» Превод на няколко теми за раздел Програмиране и Дизайн.

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
BG-HALF-LIFE :: Програмиране и Дизайн-