BG-HALF-LIFE
BG-HALF-LIFE

BG-HALF-LIFE

Българският Half Life портал
 
PortalPortal  ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  
Присъединете се към нас в Discord или в групата ни във ФБ HL-BG Community
BG-SMURFA-VRATSA-Bat-Man Vs Iron-Man
Визита от други Държави
Flag Counter
Вече може да ни откриете и във социалните мрежи.

Share

Хайки за ракиджии по доноси на комшии

Предишната тема Следващата тема Go down
АвторСъобщение
smurfa_vr
HL-BG Community
HL-BG Community
smurfa_vr


Брой мнения : 8113
Дата на регистрация : 31.03.2011
Местожителство : Враца

Хайки за ракиджии по доноси на комшии Empty
ПисанеЗаглавие: Хайки за ракиджии по доноси на комшии Хайки за ракиджии по доноси на комшии EmptyПет 23 Авг 2013, 23:32

[You must be registered and logged in to see this image.]
Казаните за ракия се продават свободно, но дори да бъдат монтирани вкъщи, трябва
да имат регистрация, иначе се рискува с глоба - висока, колкото цената на казана.
Снимка НИКОЛАЙ КАЛАМОВ Селски разправии издават нелегални спиртоварни за ракия. Ако казанджията работи тайно и спестява извареното количество в дневника или забравя да даде бележка, все ще се намери кой да алармира митницата за неплатения акциз.

Това признават кметове и жители на малки населени места в Русенско, Разградско, Силистренско и Търговищко след поредната акция на митничари. За седмица бяха затворени 13 незаконни казана.

Проверките не са случайни, защото през август е

пикът на кайсиевия еликсир

Най-драстични са случаите в силистренските села Яребица и Паисиево, където са хванати 5 нерегистрирани спиртоварни за по 220-650 л ракия. Напук на Закона за акцизите и данъчните складове, огнена течност са бълвали обекти в разградските села Дряновец, Бели Лом, Киченица и град Лозница, в силистренското село Правда, в русенското Красен и в град Две могили.

Някои казани са иззети, а други са запечатани и оставени "на отговорно пазене" без капаците и лулите, за да не могат да се използват.

"Научих за затворения казан от собственика Борис Чуров, който ми обясни, че бил за лични нужди. До проверката се стигнало след проблеми със съседите", обясни кметицата на село Красен Йорданка Чурова. Тя уточни, че човекът не е роднина въпреки съвпадението на фамилиите и той я уверил, че ще подаде документи в митницата за регистриране на обекта.

"Борката изгоря от добро сърце, правеше услуги по комшийски и сега ще трябва да търсим казани из съседните села", тюхкат се красенчани. Навсякъде цените за варене на ракията се договарят според количеството и се чака поне седмица за ред.

"На всички нарушители са съставени актове и ще им бъде търсена отговорност по административен ред", уточни Агенция "Митници".

Законът не предвижда дознания и повечето казанджии предпочитат да си покрият глобите, като си откупят ракията обратно с платен акциз. Въпреки либералния режим

за гяволъка се плаща двойно

При изварени до 30 литра 40-градусова ракия срещу издаден акцизен данъчен документ казанджиите трябва да платят по 2,20 лв. на литър. За всеки литър отгоре налогът се удвоява.

По 4,40 лв. им струва литърът и ако искат да си върнат прясно сварената ракия.
При 43 проверки по сигнали за нерегистрирани казани тази година са заловени 28 нарушители на територията на Митница-Русе.

Седемнайсет от тях са "стари познайници" с актове, 10 са предпочели да сключат споразумение, а 7 са отнесли наказателни постановления. В момента има и 8 висящи административни производства с молби за споразумение. Митничари бройкат най-вече спиртоварни, които системно отчитат нулеви ставки или само по 20-30 лв. от акциз за годината.

В четирите обслужвани области действат 207 казана, от които 67 са в Русенско, 35 - в Търговищко, 39 - в Разградско, и 66 - в Силистренско. От 2006 г. броят им е намалял заради изискването да не надвишават 1000 л и да се монтират уреди за измерване и контрол. Над тази вместимост т. нар. специализирани малки обекти за дестилация се закриват служебно, защото трябва да станат данъчни складове.

"Никой обаче не знае колко са незаконните казани за ракия", признават митничари. В същото време казанджиите в легалните продължават да не водят дневници за изварената ракия и да не издават акцизен данъчен документ.

Всеки гледа да изкара някой лев от "радостта на българина", като спестява и пари на клиента. Рискът е за сметка на всички, защото при проверка алкохол без документ за произход се конфискува.

Притежаването и продажбата на казани за ракия не е наказуемо по закон, напомнят митничарите. Всеки може да си има спиртоварна вкъщи, но тя не трябва да работи. Нелегалните казанджии получават глоба само ако ги хванат в момент, когато изваряват алкохол. Дори да е един бидон, той се прибира от митницата.

Докато прясно изварената ракия може да се върне срещу платената глоба, откритите други количества при проверка в казанджийницата се конфискуват безвъзвратно по Закона за държане на акцизни стоки без документ за платен акциз.

Въпреки лютите глоби и разправии никой не може да спре българина да вари ракия, признават митничари.

Казан в църква и до паметник

На алкохолното изкушение преди време се поддал и поп в русенско село, засечен от бдителна бабичка да изварява "блага" ракия в църквата. Омаскареният свещеник вдигнал рамене пред митничарите и посочил, че в Десетте Божи заповеди няма "Не изварявай". Той се разминал само с глоба по Закона за акцизите.

Русенското село Батишница, община Две могили, пък се прочу, след като местният казанджия си купи преди 13 години парцел с паметник на загиналите в Балканската и Първата световна война и стъкми казана на 5 м зад мемориала.

Паметникът е издигнат през 1919 г. до старото кметство. Бившият кмет Салим Тасим продал терена на частника, но дългогодишната учителка в селото Донка Досева се възмутила от кощунството и подела инициатива паметникът да се премести в двора на читалището. През 2007 г. Общинският съвет в Две могили гласува решението, но то остана неизпълнено от безпаричие.

"Напрежението в Батишница остава, но хората искат достъп и до паметника, и до пункта за изваряване на ракия", обясни кметът на община Две могили Николай Христов.

Собственикът на спиртоварната поискал да купи 80-100 квадратни метра общински парцел, за да прокара път и да няма недоволни. Ако местният парламент гласува сделката, проблемът ще се реши.

Глобите са жестоки

Варенето на плодови ракии сега е в разгара си, но когато пред казаните започнат да се вият опашки от мераклии за гроздова, митничарите отново ще тръгнат на хайки. Те държат да напомнят, че към днешна дата броят на валидните регистрации на казани е 1410 в цялата страна. Най-честите нарушения са изваряване на алкохол в нерегистриран обект, както и неправилно отчитане и съответно необлагане с акциз на алкохол в регистрирани обекти.

Предвидената глоба по закон за първо нарушение е от 1000 до 3000 лв. за физически лица и имуществена санкция от 2000 до 6000 лв. за юридически лица. При повторно нарушение актовете са съответно от 2000 до 6000 лв. и от 4000 до 12 000 лв. Освен глобата се дължи и акциз върху незаконно произведения алкохол, а съоръженията се отнемат в полза на държавата.

Законът дава възможност за споразумение. До 30 дни от връчването на акта нарушителят може да се договори с митницата да заплати доброволно глобата. Но тя не може да е по-малка от минималната - 1000 лв. Казанджията може да си върне отнетите съоръжения срещу платени 40% от пазарната им цена.

Единствено алкохолът, който е хванат в момент на производство, може да бъде върнат на нарушителя след плащане на акциза. В случаите, когато е открит алкохол без документи за произход и платен акциз, количеството се отнема в полза на държавата.

в-к Труд
Върнете се в началото Go down
https://www.facebook.com//smurfavratsa
Хайки за ракиджии по доноси на комшии
Предишната тема Следващата тема Върнете се в началото
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
BG-HALF-LIFE :: Новини-