Концептуалните устройства, демонстрирани от специалист на Valve, позволяват игрите и курсора на мишката да се управляват не с ръце, а с език и зъби или положение на тялото.
Въпреки, че представеното неотдавна устройство за управление на игрите Steam Controller на Valve e само по себе си доста оригинално, инженерът на компанията Бен Краснов демонстрира още две необичайни разработки в сферата на контролерите, които предлагат съвършено различен от стандартния начин за взаимодействие с интерфейса на игрите, който е удобен и за хора с физически недъзи, които поради една или друга причина не могат да използват ръцете си. Първият от тези необичайни контролери е предназначен за управление на курсора и се слага в устата, като за управлението се използват не пръстите на ръцете, а езикът и зъбите. Интересното е, че за да създаде този нестандартен "геймпад" за уста специалистът на Valve просто е разглобил обикновена оптична мишка и е използвал нейния сензор, който обаче е закрепил в специален пластмасов мундщук.
Така, когато потребителят прокара език през датчика, той задвижва курсора на мишката, а действията на левия и десния бутон се симулират със стискане на челюсти. На видеоклипчето по-долу можете да видите и по-подробно описания и демонстрация на начина на работа
В конфигурацията на втория контролер за хора с физически увреждания също влизат обикновени хардуерни компоненти – този път взети от обикновен кантар и стандартен контролер Xbox 360. В случая управлението се осъществява посредством чувствителен панел, върху който потребителят седи, а входните параметри за компютъра зависят от автоматично определяните наклон и ъгъл на завъртане на тялото. Т.е. в компютърна игра, за да се придвижи нанякъде, потребителят просто може да се наклони в съответната посока. Всъщност ето нагледна демонстрация и на тази концепция.
Както вероятно сте се досетили, засега и двете представени технологии са експериментални. Вероятността скоро да се превърнат в специални гейм контролери за хора с увреждания обаче никак не е малка.
Гейм контролери за хора с физически увреждания показа Valve