[You must be registered and logged in to see this image.]В технологиите "интернет на нещата" не се използват възможностите на LTE мрежите поради непълноценното покритие, по-специално в селските райони и подземните помещения. Във връзка с това, Ericsson и Nokia внедриха спецификации, подсигуряващи работата на тази технология в GSM мрежите.4G-мрежите не са достатъчни за пълноценната работа на "интернет на нещата", заявиха представители на компаниите Ericsson и Nokia на изложението Mobile World Congress в Барселона.
"Интернет на нещата" осигуряват свързаността с различни устройства (датчици, сензори) към интернет и тяхната автономна работа. База за "интернет на нещата" е стандарта от четвърто поколение на клетъчните LTE мрежи (4G).
Ericsson и Nokia показаха на своите щандове велосипеди, свързани към интернет за проследяване на местоположението (например, за защита от кражба или контрол на скоростта и пробега). Радиомодулите в тези велосипеди губят връзката си с 4G при отиване на колоездача в планински терен или при спускане в подземен паркинг.
Подобен проблем възниква и при използване на "интелигентни" сензори в селското стопанство. Например, на щанда на Ericsson имаше лозе с датчици, които отчитат необходимостта от поливане, събиране на реколтата и т.н., За използване на тези устройства в отдалечена територия на покритие на LTE мрежите не е достатъчно. Точно така, LTE мрежата не може да осигури работата на "интелигентните сензори" и по-специално на сензорите за комунални услуги в подземните помещения.
GSM пристига на помощЗа преодоляване на проблема с недостатъчното 4G покритие, Ericsson и Nokia представиха свои предложения за развитието на спецификациите на технологията "интернет на нещата": решенията Narrowband Internet of Things (NB-Ин) и Extended Coverage GSM (ЕО GSM).
Тестовете на ЕО GSM във Франция е извършено със съвместните усилия на Ericsson, Orange и Intel. Тестовете са проведени в диапазона 900 Mhz и са успели да разширят динамичния обхват на 20 dВ и да увеличат по този начин седем пъти зоната на покритие за приложенията, които не изискват висока скорост за трансфер на данните.
Решението ЕС-GSM трябва да осигури работа на "интернет на нещата" в отдалечени местности и в избени помещения. В допълнение, Nokia и Ericsson представиха решението NB-IoT – модификация на LTE стандарта, при който диапазонът на използваната честота се стеснява до 200 khz. Това позволява използването на технологията на LTE мрежите, в границите, в които традиционно се използва GSM (например на 900 Mhz), както и в защитения интервал между носещите LTE честоти.
Решението NB IoT осигурява скорост за трансфер на данните до 200 kbit/s, което е достатъчно за устройства, периодично предаващи еднотипни обеми от данни. Новите алгоритми за повторение на предаването и контролните канали също осигуряват увеличаване на покритието, както и броя на обслужваните терминали, които достигат до 200 хиляди на носеща честота.
/kaldata.com